Wakacje z Karate w Borach Tucholskich

W dniach 1-8.07.2019 w Okoninach Nadjeziornych odbył się obóz letni dla juniorów. Po kilku letniej przerwie ponownie w ośrodku Cztery Korty i Zacisze mieliśmy okazję trenować karate. Zajęcia odbywały się cztery razy dziennie. Rozruch budził wszystkich przed śniadaniem. W zależności od programu dnia zajęcia treningowe odbywały się przed i po południu. Zawsze po kolacji odbywał się trening kata z prezentacją na zakończenie.
Głównymi celami treningowymi było; poszerzenie umiejętności wykorzystania poruszania się i kopnięć w walce, łączenie technik w ćwiczeniach ido-geiko i kumite, poszerzenie umiejętności i nauka kata, nauka i poszerzenie umiejętności samoobrony. W obozie uczestniczyli ćwiczący z 9 klubów kyokushin karate..

W obozie uczestniczyli trenujący w klubach w Bydgoszczy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Kościerzynie, Nowej Rudzie, Szczytnie, Świeciu, Toruniu, Wąbrzeźnie.
Instruktorami głównymi byli shihan Artur Wilento i Piotr Zembrzuski 5dan. Grupy prowadzili Sensei Janusz Drywa 3dan, Michał Okoński 3dan, Krzysztof Sosnówka 2dan, Ewelina Mirosław 2dan, Jakub Kunkel 1dan. Kadrę instruktorską wspomagali Peter Gawlik 3dan i lekarz obozu Krzysztof Komorowski 1dan.
Lekcję japońskiego, origami i kaligrafii prowadził sensei Hajime Watanabe.

Duża powierzchnia ośrodka zatopionego w zieleni i jego położenie nad jeziorem dawały wytchnienie między zajęciami. Dodatkowymi punktami programu był spływ kajakowy rzeką Brdą i nauka korzystania z kajaka na jeziorze Okonińskim. Również wycieczka z krótkim rysem historycznym do miasta Tuchola gdzie po jej zakamarkach oprowadzał shihan Wilento.
Wyzwaniem okazał się również trening mocno-nocny podczas, którego między innymi wykonano 1000 technik karate i podjęto próbę medytacji po gwiaździstym nocnym niebem..

Na zakończenie obozu odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu. Egzamin w ocenie wszystkich instruktorów wypadł bardzo dobrze. Widać było duże zaangażowanie i umiejętności na poszczególne kyu. Codzienne wieczorne treningi kata przyniosły efekt w prezentacji podczas egzaminu. Również znakomicie wypadł test kumite. Podczas walk można było przystąpić do testu ju-kumite. Ku zaskoczeniu instruktorów do 10 walk zgłosiła się duża grupa zdających.
Test zaliczyli:
Łukasz Chmielecki, Igor Płatek, Kinga Lonser, Bartosz Jakubowski z Chełmna,
Igor Grzeszczak, Igor Jaroniewski, Karolina Stożek ze Świecia,
Julia Śmigielska, Jakub Garkowski, Vanessa Dąbrowska, Oliwia Stachulak, Lena Stachulak z Golubia-Dobrzynia,
Wojciech Wadowski, Igor Kubiak, Tomasz Grupa z Bydgoszczy,
Szymon Lubecki, Mateusz Sosnówka, Paulina Lubecka, Joanna Bek z Kościerzyny,
Kacper Szpularz z Torunia,
Olaf Szempliński, Natalia Hajn, Ewa Gołaszewska, Konrad Żelaznowski, Krystian Grzegorczyk, Aleks Dragun, Maksymilian Zembrzuski, Jan Rogala ze Szczytna.

Podczas egzaminu wyróżniono 7 osób. Cztery zdały na stopnie senior a trzy na dwa stopnie junior:
Julia Śmigielska 3kyu z Golubia-Dobrzynia
Nina Wadowska 7kyu, Karolina Kubiak 7kyu, Pola Rzeźnikowska 8kyu z Bydgoszczy
Paulina Lubecka 5/2kyu z Kościerzyny
Maja Kaliska 9/1kyu, Martyna Kaliska 9/1kyu z Golubia-Dobrzynia

Na zielone pasy zdali:
Julia Śmigielska 3kyu, Łukasz Chmielecki 3/2 z Chełmna, Igor Grzeszczak 3/1kyu ze Świecia, Zuzanna Binkowska 4/2kyu z Torunia.

Organizację obozu wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki z Programu „Klub” 2019.

zdjęcia instruktorzy i J.Świątek