I Krajowe Mistrzostwa Juniorów Kyokushin-kan Karate-do

W sobotę 7 maja 2005 w Zduńskiej Woli odbyły się I Krajowe Mistrzostwa Juniorów Kyokushin-kan Karate-do. Mistrzostwa zostały przygotowane przez Zduńskowolski Klub Karate Kyokushin kierowany przez sensei Mirosława Pawlickiego 3 dan. W tym turnieju oprócz zawodników z polskich klubów wzięli udział młodzi reprezentanci z rosyjskich klubów z Moskwy i Kaliningradu oraz z niemieckiego miasta Fulda. Mistrzostwa rozegrano w 2 konkurencjach: kata z podziałem na kategorie wiekowe i kumite z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe. W sumie w zawodach wzięło udział 139 zawodników.

Wszystkie konkurencje kata zostały ocenione systemem punktowym. Co prawda poziom prezentowanych form nie był jeszcze najwyższy, ale widać było wykonaną pracę w celu ujednolicenia kata. Obóz Letni w Tucholi oraz Seminarium Szkoleniowe w Wałczu pozwoli na dalsze przekazanie cennych wskazówek dotyczących techniki, zrozumienia i interpretacji kata.

Największe emocje wśród uczestników jak i widzów wywołała konkurencja kumite. Tym bardziej, że wśród startujących była spora grupa zawodników zza granicy. Niemniej pojedynki odbywały się w dobrej atmosferze ducha walki kyokushin. Spotkanie się w pojedynkach z zawodnikami spoza kraju dla wielu naszych młodych zawodników było świetnym sprawdzianem umiejętności. Na wiele walk, zwłaszcza półfinałowych i finałowych, publiczność żywo reagowała. Często finałowe starcia kończyły się rozstrzygnięciem przez wagę, co podkreśla trudność oceny i wolę walki zawodników.

Z Mistrzostw Krajowych juniorów przygotowany zostanie materiał filmowy na płycie DVD. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z klubem w Zduńskiej Woli.

W trakcie tradycyjnej Sayonara omówiona została współpraca z przedstawicielami Kyokushin-kan będącymi na zawodach, jak również udział polskiej reprezentacji w Mistrzostwach Świata w Moskwie.
Podczas nadchodzącego Obozu Letniego oraz Seminarium w Wałczu podjęte będą decyzje dotyczące kalendarza imprez sportowych, sposobu rozgrywania zawodów sportowych, spraw sędziowskich oraz omówiona zostanie strategia rozwoju w nadchodzącym nowym roku szkoleniowym 2005/06. Dlatego w/w imprezach ważny jest udział kierowników oddziałów jak i instruktorów.

Wyniki zawodników Toruńskiego Klubu Karate Kyokushin:
Łukasz Brzoskniewicz – III miejsce kumite -60kg 13-14lat;
Paweł Litwin – I miejsce kumite +60kg 13-14ltat;
Marcin Czajkowski – II miejsce kumite -60kg 15-16lat, II miejsce kata do lat 16;
Adrian Szwaracki – III miejsce kumite -70kg 15-16lat;
Łukasz Jóźwiak – III miejsce kumite +70kg 15-16lat.

W turnieju startował Maciej Dybowski, któremu niestety nie udało się wywalczyć miejsca na podium.