Toruński Klub Karate Kyokushin rozpoczął swoją działalność w 1987 roku. Inicjatorem jego powstania był Ryszard Urbański, który również był pierwszym szkoleniowcem i prezesem. Wspomnieć wypada także, że w historii klubu jego stroną organizacyjną zajmowali się również Piotr Piotrowski, Wojciech Chytrowski, Wojciech Piotrowicz, Krzysztof Torkowski, Bogdan Rynkiewicz którzy pełnili funkcję prezesów klubu. Obecnie prezesem jak i głównym instruktorem jest Artur Wilento 5dan, a stroną organizacyjną zajmuje się wiceprezes Magdalena Dryszel.

Nasz klub zrzeszony jest w Polskiej Federacji Kyokushin Karate, powstałej m.in. z inicjatywy TKKK.
Treningi w Klubie prowadzone są przez posiadających bogate doświadczenie, wykwalifikowanych instruktorów sportu karate oraz rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona, a także instruktorów kick-boxingu.
Od początku swojej działalności klub prowadzi zajęcia dla wszystkich, bez względu na wiek. Prowadzone są specjalne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w różnych grupach zaawansowania. Wiele osób uczęszcza na zajęcia dla własnej satysfakcji, poznając sztukę walki i traktując ją jako swoją pasję. Więcej na ten temat piszemy w zakładce: O treningach. Jest oczywiście miejsce dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności na matach sportowych. Ci mają możliwość uczestniczenia w turniejach i mistrzostwach karate różnej rangi, w zależności od zaawansowania i umiejętności.
Oprócz codziennej pracy treningowej organizujemy letnie obozy szkoleniowo-sportowe, zgrupowania i seminaria szkoleniowe, a także letnie i zimowe szkoły karate oraz innego rodzaju spotkania integracyjne. Przy organizacji takich wyjazdów, oprócz – najważniejszych oczywiście – aspektów szkoleniowych, bierzemy także pod uwagę walory poznawcze danego miejsca. Dało nam to możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, w kraju i zagranicą.
Członkowie naszego klubu regularnie biorą udział w seminariach i szkoleniach organizowanych przez organizacje, do których należymy. Wielokrotnie mieliśmy okazję trenować i szkolić się u najlepszych z kraju i ze świata. Byli to m.in.: M. Nakamura, S. Matsui, K. Yamaki, K. Gorai, H. Royama, T. Hiroshige, M. Kaneko, N. Tsukamoto, K. Midori, H. Kazumi, N. Pettas, E. Hoost i inni. Więcej informacji na temat seminariów, w których bierzemy udział, można znaleźć w zakładce: Obozy i seminaria.
Staramy się popularyzować karate, biorąc udział w pokazach podczas imprez organizowanych zarówno przez władze miasta, jak i przez organizacje pozarządowe. Więcej informacji w archiwum naszej strony, w kategorii: Pokazy.





Nasz klub również jest inicjatorem życia sportowego regionu. Od 1991 roku, organizowaliśmy bardzo popularny Turniej Gwiazdkowy, na którym wielu czołowych zawodników karate stawiało swoje pierwsze kroki i doskonaliło umiejętności. Od 1999 roku z naszej inicjatywy organizowane były Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, które odbywały się w tych miastach naszego regionu, w których trenuje się Kyokushin Karate. Z kolei w 2002 roku zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski Seniorów PZK, które były dla nas największym dotąd sprawdzianem organizacyjnym. Mistrzostwa te rozegrane zostały w sali, tzw. „Spożywczaka”, którą na dwa dni udało się zamienić w ogólnopolskie Dojo. W 2003 roku nasz klub był jednym z inicjatorów powstania Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do jako organizacji o zasięgu krajowym. Od 2011 roku, po wystąpieniu PFKK z Kyokushin-kan International, organizacja ta nosi nazwę Polska Federacja Kyokushin Karate. W latach 2011-2019 nasz klub jak i sama organizacja współpracowała z WKO Shinkyokushinkai. Obecnie PFKK, a wraz z nią kluby należące do federacji, współpracuje z Kyokushin Kenbukai Budo Karate Organization. Nasz klub również jest członkiem Polskiego Związku Karate i Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Karate.
Od założenia PFKK nasz klub zapoczątkował szereg przedsięwzięć organizacyjnych i sportowych. W dalszym ciągu organizujemy lub współorganizujemy w regionie turnieje sportowe różnej rangi, takie jak Mistrzostwa Polski Północnej, Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego czy też turnieje młodzieżowe i dla dzieci. Tu warto wspomnieć, że w ramach PFKK zorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski Seniorów w 2006 i 2008 roku oraz Mistrzostwa Polski Juniorów w roku 2016.
Mistrzostwa Polski PFKK w Toruniu
W Toruniu 18 listopada 2006 zostały rozegrane Mistrzostwa Polski PFKK. Organizatorem Mistrzostw był Toruński Klub Karate Kyokushin. Zawody rozegrano w sali sportowej SP-2 ul. Targowa 17 w Toruniu. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy biorący udział w pracach kadry PFKK. Praktycznie każdy dotarł do rundy finałowej. Pojedynki finałowe trudno było rozstrzygnąć…
Mistrzostwa Polski w Łysomicach
W sobotę 15 marca 2008 Łysomice k/Torunia gościły czołówkę polskich karateków Kyokushinkan. Zawody zorganizował Toruński Klub Karate Kyokushin oraz Rada Gminy Łysomice. W Turnieju wzięli udział karatecy z 21 klubów zrzeszonych w Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Mistrzostwa rozegrano w konkurencjach seniorów kumite i kata oraz kumite juniorów 17-18lat. Nasz Klub…
Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 PFKK – podsumowanie
Toruński Klub Karate Kyokushin był organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 Polskiej Federacji Kyokushin Karate 19.11.2016. W mistrzostwach wzięło udział 209 zawodników z 36 klubów zrzeszonych w PFKK i PFKS reprezentujących organizację Shinkyokushinkai. Zawody rozegrano w 2 konkurencjach: kata i kumite z podziałem na trzy kategorie wiekowe i dodatkowo…
W 2005 roku prezes i główny szkoleniowiec klubu, Artur Wilento, został trenerem kadry PFKK. To szczególne wyróżnienie zarówno dla niego, jak i dla klubu. Warto wiedzieć, że pracę szkoleniową rozpoczął w 1987 roku w Inowrocławiu. Od 1990 uczy i kieruje pracą szkoleniową w Toruńskim Klubie Karate Kyokushin. Obecnie jest przedstawicielem Kyokushin Kenbukai Budo Karate Organization w Polsce jako Branch Chief. Posiada 5dan i tytuł shihan.
Toruński Klub Karate Kyokushin był organizatorem pierwszych zgrupowań i konsultacji Kadry PFKK. dzięki temu gościliśmy czołowych zawodników w naszym mieście, a podopieczni klubu mieli okazję doskonalenia swoich umiejętności z najlepszymi w kraju. Do 2010 roku zawodnicy TKKK stanowili czołówkę kadry Kyokushin-kan, walcząc w turniejach zarówno w Polsce, jak i zagranicą i zdobywając niejednokrotnie wysokie miejsca. Do 2019 roku nasz klub szkolił zawodników i brał udział w rywalizacji sportowej w ramach WKO Shinkyokushinkai.










Przez ponad trzydzieści lat istnienia klubu przewinęło się przezeń bardzo dużo osób, w różnym wieku, ćwiczących i doskonalących swoje umiejętności. Wiele z nich doszło – poprzez swoją wytrwałą pracę – do stopni mistrzowskich dan – czarnych pasów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce: Czarne pasy. Kilku z nich uzyskało również uprawnienia instruktorskie.
W 2017 roku nasz klub świętował 30-lecie powstania, w 2022 roku obchodziliśmy kolejny jubileusz. Przez ponad trzy dekady funkcjonowania nagromadziło się wiele wspomnień i wydarzeń. Wspólne obozy, szkolenia, egzaminy, turnieje… Wszystko to odświeża nam pamięć o ludziach i ich wielkim zaangażowaniu. Przypomina nam o naszej tożsamości oraz o wartościach, które nas połączyły, stając się jednocześnie fundamentem naszego klubu.
Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Klubu znajdują się w archiwum naszej strony, w kategorii: Podsumowanie poszczególnych lat działalności klubu.
W historii klubu zajęcia prowadzili:
Ryszard Urbański 2kyu, Wojciech Piotrowicz 3kyu, Andrzej Makusiewicz 3kyu, Dariusz Łukiewski 1dan, Marek Kosowski 1dan, Tomasz Górzyński 2kyu, Dawid Jędryka 2dan, Marcin Stelmach 1dan, Andrzej Poczwardowski 3dan.
Obecnie zajęcia prowadzą:
Artur Wilento 5dan, Sławomir Kłosiński 4dan, Piotr Binkowski 3dan, Tomasz Wrzesień 3dan, Adam Witkowski 3dan, Adrian Moczulak 3dan, Edyta Wilento 1dan, Zuzanna Chalecka 1dan.
Szczegółowe informacje w zakładce: Instruktorzy.

Dodatkowe informacje o Toruńskim Klubie Karate Kyokushin:
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Nr Regon 870214635 87-100 Toruń, ul. Osikowa 11 – woj. Kujawsko-Pomorskie
Toruński Klub Karate Kyokushin jest stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej (non-profit) i działa w oparciu o zatwierdzony statut.
1987 – założenie Toruńskiego Klubu Karate Kyokushinkai.
20.07.1988 Statut TKKK został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu pod numerem 73.
17.05.1999 Sąd Okręgowy w Toruniu (I Wydział Cywilny – Sekcja Rejestrowa) wpisał TKKK do rejestru stowarzyszeń pod nr 65.
21.02.2002 Sąd Rejonowy w Toruniu (VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego) wpisał TKKK do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000093493.
Toruński Klub Karate Kyokushin jest członkiem Polskiej Federacji Kyokushin Karate i Polskiego Związku Karate.