Archiwum klubowe 1987-1994

Uzupełniliśmy nasze klubowe archiwum z lat:

Zwłaszcza osoby młodsze mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nasz klub powstawał i stawiał pierwsze kroki w bardzo niespokojnych i trudnych czasach, które wystawiły na próbę nie jeden charakter ludzki.
Był to również czas, w którym sztuki walki były owiane sporą tajemnicą, a wiedza na ich temat była naprawdę znikoma i trudno dostępna. W 1994 roku zmarł sosai Masutatsu Oyama i zaczęły się podziały w założonej przez niego organizacji…

… i gdzieś wśród tego wszystkiego byliśmy my, garstka pasjonatów pragnąca zgłębiać tajniki karate-do.

Toruński Klub Karate Kyokushin oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1987 roku. Niemniej już wcześniej powstawały sekcje, gdzie ćwiczono nazywane wówczas karate kyokushinkai. Ryszard Urbański podczas studiów w Koszalinie trenował kyokushin. Po zakończeniu studiów postanowił w Toruniu założyć sekcję kyokushinkai. Chętnych na treningi były setki – tak, dzisiaj brzmi to niewiarygodnie, ale tak było. Wtedy powstał pomysł założenia klubu. Nie była to łatwa sprawa w tamtych okolicznościach ustrojowych. W 1987 roku klub został wpisany do rejestru w Urzędzie Wojewódzkim w Toruniu. Pierwszym szkoleniowcem i prezesem został Ryszard Urbański.

Jesienią 1988 roku uprawnienia instruktorskie uzyskali między innymi Dariusz Łukiewski, Wojciech Piotrowicz i Andrzej Makusiewicz, którzy zaczęli prowadzić kolejne sekcje klubu. W tym okresie nie było tak dużo imprez sportowych jak dzisiaj. Start w turnieju był wyróżnieniem i sporym wyzwaniem nie tylko związanym z samymi przygotowaniami, ale z przekazaniem informacji i samą organizacją imprezy…

Pierwszym sukcesem było zajęcie III miejsca w Turnieju regionalnym w Aleksandrowie Kujawskim Dariusza Łukiewskiego. W tym czasie nasz klub zorganizował dwa Turnieje Kopernikańskie w 1989 i 1992. Obie imprezy stały na bardzo dobrym poziomie zarówno organizacyjnym jak i sportowym.

W roku 1990 jeszcze będąc na studiach, rozpoczął pracę instruktorską Artur Wilento (wówczas 2 kyu), który do dzisiaj prowadzi szkolenie. Jednym z pomysłów, który wprowadził, było utworzenie grupy zawodniczej mogącej przygotowywać się i brać udział w turniejach karate kyokushin. Jak się okazało w późniejszych latach, przyniosło to wymierne efekty.

Od września 1994 na wiele lat naszą siedzibą i głównym miejscem treningowym stała się sala sportowa X LO przy Pl. Św. Katarzyny 9. Do tej pory główne zajęcia klubu prowadzone były w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Łąkowej, a siedziba klubu mieściła się przy ul. Bolta na Rubinkowie.

W tych latach zrodził się pomysł aby podnieść poziom sportowy zawodników klubu. Zorganizowaliśmy Turnieje Gwiazdkowe w latach 1991, 1992, 1993, 1994 i później. Na początku brali w nich udział ćwiczący w naszym klubie i z zaprzyjaźnionego klubu w Inowrocławiu, a zawodnicy walczyli o dyplom i wafelka 🙂 Potem zainteresowanie startem w turnieju zwiększyło się przekraczając zasięg regionalny…

Pierwszy sukces ogólnopolski przyszedł w 1991 roku na II Mistrzostwach Polski Juniorów Karate Kyokushin w Nowej Soli gdzie Krzysztof Laskowski wywalczył III miejsce do 80kg.

W 1994 roku rozegrano po raz pierwszy zawody okręgowe – Mistrzostwa Polski Zachodniej. Turniej odbył się w Legnicy gdzie Tomasz Wrzesień zdobył II miejsce do 80kg. Potem przez kilka lat nasi zawodnicy w tych zawodach zdobywali tytuły indywidualne, a klub tytuł najlepszej drużyny.

W tym czasie nasi członkowie klubu uczestniczyli w obozach szkoleniowych w Ostrowie Starym (k. Powidza) 1987, 1988, Inowrocławiu 1988 (obóz zimowy), Kuncicach p/Ondrejnikiem (wówczas Czechosłowacja) 1991, w Osieku k/Torunia 1992, w Straszęcinie 1993.

W tych latach sami zaczęliśmy organizować własne obozy karate. Pierwszy przy współpracy z harcerzami okazał się obozem dziś nazywanym surwiwalowym 🙂 w Osówce k/Czernikowa w 1990 roku. Namioty wojskowe, brak toalety i bieżącej wody, kuchnia polowa (kilka razy zamykana), jezioro – bajorko, treningi na boisku – klepisku i w lesie, nocny trening w poszukiwaniu drogi nad Wisłę i grzybów w lesie 🙂 i wiele innych przygód… Potem już było lepiej 🙂

Dobrym pomysłem było organizowanie wspólnych wyjazdów na weekendowe zgrupowania gdzie mieliśmy okazję wspólnie trenować, ale i poznawać się. Pierwszy taki wyjazd odbył się w Silnie k/Torunia w 1992. Potem kilka razy w ośrodku wojskowym w Pieczyskach k/Koronowa w 1993 i dwa razy w 1994.

W 1993 roku w Katowickim Spodku odbył się turniej „Oyama Cup ’93” który wizytował sosai Masutatsu Oyama 10 dan. Dla ćwiczących karate kyokushin w Polsce było to ogromne wydarzenie. Katowicki „Spodek” zgromadził tysiące osób, trenujących i fascynujących się karate z Polski i za granicy. Nasz klub zorganizował wyjazd autokarem. Było to niesamowite przeżycie zobaczyć twórcę Kyokushin Karate i przeżyć takie wydarzenie sportowe. Polscy zawodnicy dostarczyli wszystkim kibicom mnóstwo emocji sportowych.

Nasi zawodnicy, zarówno juniorzy jak i seniorzy startowali z powodzeniem w turniejach różnej rangi organizowanych w miastach:
Aleksandrowie Kujawskim (1988), Toruniu (1989, 1991, 1992, 1993, 1994), Nowej Soli (1991), Ełku (1992), Bydgoszczy (1993), Legnicy (1994), Pile (1994).

Zawodnicy Toruńskiego Klubu Karate Kyokushin, którzy w latach 1987-1994 wyróżniali się podczas zawodów sportowych:

Kobiety: Sandra Kryspin, Edyta Wajs, Małgorzata Stefańska, Monika Masłowska, Magdalena Stelmach.

Mężczyźni: Dariusz Łukiewski, Wojciech Nowakowski, Andrzej Makusiewicz, Krzysztof Laskowski, Piotr Jagielski, Piotr Binkowski, Janusz Brodacki, Tomasz Wrzesień, Artur Wilento, Marcin Stefański, Piotr Brodacki, Marcin Zakrzewski, Tomasz Melzacki, Sławomir Kłosiński, Piotr Stefański, Jerzy Wojciechowski, Michał Zubik, Michał Ozimkiewicz, Przemysław Renc, Marek Kosowski, Marcin Kosobucki, Wojciech Ligór, Andrzej Głowacki, Tomasz Górzyński.