Obozy i seminaria w 2008 roku

Wzięliśmy udział w Obozie Letnim w Tucholi, tym razem gośćmi z Japonii byli – Shihan Kunio Ishizawa 5dan oraz sempai Toshio Matsuzaki 1dan (który pełnił rolę tłumacza).
Myślą przewodnią obozu była koncentracja na jakości wykonywanych technik.
Wielu uczestników uczyło się podstaw posługiwania się Bo, aż do nauki kata Oshiro-no-kon włącznie. Grupę czarnych pasów Shihan Ishizawa nauczył nowego Bo-kata: Shushi-no-kon oraz właściwej wersji kata Seienchin. Pozostałe grupy miały okazję nauki nowych Pinan oraz Naifanchin. Jedną z istotnych metod treningowych nauczanych podczas obozu było doskonalenie poruszania się w walce – Unsoku jako jednej z metod doskonalenia walki realnej.
Na zakończenie obozu odbył się egzamin na stopnie kyu i dan, w którym licznie uczestniczyły osoby z naszego klubu. Do egzaminu na stopnie mistrzowskie, z powodzeniem podeszło aż 5 osób.

Uczestniczyliśmy w Seminarium Kumite prowadzonym przez Shihan Bogusława Jeremicza. Ćwiczenia wykonywano w większości w parach z użyciem tarcz treningowych lub rękawic bokserskich. W celu wzmocnienia efektywności technik w treningu walki wykorzystano ćwiczenia związane z Iken.

3-krotnie w tym roku uczestniczyliśmy w zgrupowaniach kadry PFKK. Dwukrotnie w Grudziądzu i raz w Toruniu.
Podczas treningów skupiono się przede wszystkim na poszerzeniu umiejętności obrony i kontrataku przed uderzeniami oraz sposobami wyprzedzania i stopowania ataku przeciwnika. Całość podsumowywano licznymi sparingami zadaniowymi. Zwracano również uwagę na rygorystyczność przepisów walki sportowej.
Zawodnicy otrzymali indywidualne zadania do samodzielnego wykonania i wskazówki dotyczące pracy w swoich klubach i Dojo.
Uczestnicy zgrupowań mających miejsce w Grudziądzu mieli dodatkowo możliwość skorzystania z odnowy biologicznej – kąpieli solankowych w basenach Geotermii Grudziądz.

Nasi instruktorzy wzięli udział w Seminarium Instruktorskim, w trakcie którego Shihan Jeremicz zwracał uwagę na zdecydowanie i jakość w wykonywaniu technik. Przećwiczono obronę przed ciosami prostymi i sierpowymi, co można było również wykorzystać w praktyce podczas sparingu zadaniowego. Nasi instruktorzy uczestniczyli też w praktycznym kursie sędziowania kata zarówno systemem punktowym, jak i chorągiewkowym.

W lutym tego roku najmłodsi w trakcie wycieczki odwiedzili Dojo Shihan Bogusława Jeremicza, gdzie mieli okazję przećwiczyć m.in. prawidłowe poruszanie oraz wykonywanie technik w ruchu. Dużo uwagi poświęcono również etykiecie Dojo. Zwiedzaliśmy także Zamek Krzyżacki w Malborku i Akwarium Morskie w Gdyni.

Najmłodsi ćwiczący w naszym klubie wzięli udział w Obozie Letnim „Wakacje z karate” w Ustce. Treningi odbywały się przede wszystkim w plenerze by jak najwięcej skorzystać ze świeżego nadmorskiego powietrza. Juniorzy mieli możliwość doskonalenia umiejętności poruszania z technikami w ido-geiko i kata czy posługiwania się kijem Bo… a wszystko z malowniczym plenerem w tle. Obóz zakończył się wymagającym egzaminem.
Oprócz treningów podczas naszego pobytu w Ustce korzystaliśmy z wielu atrakcji wypoczynkowych: poznaliśmy uroki Słowińskiego Parku Narodowego, podczas kina nocnego obejrzeliśmy piracki film, a następnego dnia wybraliśmy się w rejs pirackim statkiem, zwiedziliśmy plaże Ustki: wschodnią z piękną promenadą pełną atrakcji i zachodnią z wydmami porośniętymi lasem, przeżyliśmy trening Mocno Nocny… i bawiliśmy się na Disco Boogie oraz podczas ogniska.

W tym roku na wszystkich obozach i seminariach nadzwyczajną uwagę skupiono na poprawie jakości technicznej.