Mistrzostwa Polski Północnej w Czaplinku

W sobotę 5 grudnia 2009 w Czaplinku odbyły się Mistrzostwa Polski Północnej Juniorów Kyokushin-Kan Karate-do. W Mistrzostwach udział wzięli udział zawodnicy reprezentujący 17 oddziałów znajdujących się w regionie północnym z następujących miejscowości: Bydgoszczy, Czaplinka, Chełmna, Gdańska, Gdańska Pałacu Młodzieży, Gdyni, Golubia–Dobrzynia, Grudziądza, Kalisza Pomorskiego, Olsztyna, Połczyna Zdroju, Świecia, Świnoujścia, Torunia, Wąbrzeźna, Wolina, Złocieńca oraz z Konina i Głuszycy.

MPP Czaplinek 2009

Organizatorem Mistrzostw był Klub Karate w Czaplinku prowadzony przez sempai Marka Aleszko 1dan. Mistrzostwa zorganizowano zwłaszcza dla juniorów w konkurencjach kata i kumite. Poziom całych zawodów był w porównaniu z minionymi wyższy. Zawodnicy prezentowali dobre przygotowanie i poziom wyszkolenia.

Cała drużyna naszego klubu liczyła 16 zawodników. W konkurencji kata wystąpiło 7 zawodników z Torunia. Kategoria do 12lat zgromadziła największą ilość startujących dlatego decyzją sędziego głównego i organizatora została podzielona na dwie grupy: dla dziewcząt i chłopców. Każdy z zawodników miał przynajmniej dwukrotną możliwość zaprezentowania swoich umiejętności dzięki zastosowaniu porównania w eliminacjach grupowych. Niestety chłopcy z naszego klubu nie przeszli eliminacji, natomiast dziewczęta po eliminacjach w finale walczyły między sobą i tak zajęły następujące miejsca: Marcelina Grabowska I msc, Weronika Krajewska II msc, Katarzyna Socha III msc. W konkurencji do 16lat wystąpiła Monika Górzkowska, która zajęła II msc.

Kumite rozegrano z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe. Wiele walk było ciekawych, prowadzonych z zaangażowaniem przez zawodników ale jednocześnie na dobrym poziomie techniczno–taktycznym.

W kumite Juniorów wystąpiło 7 zawodników z Torunia. Najmłodsza kategoria została rozegrana dla zawodników 12letnich. W kategorii do 43kg zwyciężył Denis Załęcki, wśród dziewcząt wygrała Weronika Krajewska a Marcelina Grabowska była II. Tym samym potwierdzili swoje tytuły z Mistrzostw Polski Juniorów. W przyszłym roku nastąpi zmiana kategorii wiekowej na 13-14lat – tak więc rokuje to dobre nadzieje.

W kategorii 13-14lat -60kg Mateusz Bełkowski zajął IV msc. Dodać należy, że walczył ze znacznie cięższymi przeciwnikami od siebie. Wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej zadebiutowała Zuzanna Chalecka, która wywalczyła III miejsce.

W kategorii 15-16lat znakomicie zaprezentował się Hubert Maciejewicz, który od tego sezonu trenuje w naszym klubie ucząc się jednocześnie w XLO. W pierwszej walce w kategorii +60kg zmierzył się z o 30kg! cięższym zawodnikiem z Konina. Wykorzystując swoje atuty i  taktykę wygrał jednogłośnie. W rezultacie zajął I msc. w tej kategorii. Wśród dziewcząt Monika Górzkowska zajęła IV msc. poddając walkę o III miejsce z powodu dotkliwej kontuzji łokcia.

Podczas turnieju rozegrana została również konkurencja „Pierwsze Starcie” dla seniorów ale już w zmienionej formie niż podczas wcześniejszych mistrzostw. Zawodnicy walczyli w 3 podstawowych kategoriach wagowych wg pełnych przepisów sportowych knockdown ale w ochraniaczach goleń/stopa i napięstnikach.

W turnieju wystąpiło 2 zawodników z Torunia. Maciej Ryczkowski walczył w kategorii -70kg gdzie wygrał 2 walki eliminacyjne. W finale przegrał z zawodnikiem z Bydgoszczy Mikołajem Trojankiem, który tego dnia prezentował znakomitą formę. W rezultacie Maciej zajął II msc. natomiast Mikołaj otrzymał dodatkowo nagrodę dla Najlepszego Zawodnika Mistrzostw.

Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy z klubów województwa kujawsko – pomorskiego, którzy w klasyfikacji drużynowej zajęli pierwsze trzy miejsca tj. w kolejności Grudziądz, Toruń, Chełmno.

Szczegółowe wyniki na stronie ogólnopolskiej: archiwum.kyokushinkan.pl/news.php?id=140.