Obóz Letni w Papendal

W dniach 14-19.07.1997 odbył się XXX Zachodnioeuropejski Obóz Letni w Papendal w Holandii. Obóz odbył się w Narodowym Ośrodku Sportowym. Instruktorem głównym był shihan Loek Hollander 7dan a gościem specjalnym kancho Shokei Matsui 8Dan W obozie uczestniczyła 10-osobowa ekipa z Polski, a wśród nich Artur Wilento…

Sensei Wilento mówił, że „była to świetna okazja na poznanie holenderskiego sposobu treningu kyokushin karate gdyż zajęcia prowadzili głównie holenderscy instruktorzy. Treningi zorganizowane były w długich sesjach – co było dodatkowo męczące. Głownie trenowaliśmy na terenie ośrodka w różnych miejscach. Jednym z bardzo wymagających zajęć był trening pod balonem na kortach tenisowych. Główny test to 1000 mawashi-geri plus różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Ciekawie poprowadzony był trening z podstaw judo – bez maty – prowadzony przez shihan Loek Hollandra, który sam prezentował wszystkie ćwiczenia.
Kulminacyjnym punktem był egzamin na stopnie kyu i dan. Część techniczna odbyła się bez udziału pozostałych ćwiczących, ale test tameshiwarii to osobne „show”. Zdający łamali przygotowane deski trzymane przez ochotników. W zależności od stopnia, na który zdawali tyle desek trzeba było rozbić techniką ręczną i nożną. Najtrudniej mieli zdający na 3dan gdzie oprócz podstawowego testu zdający przechodzili tzw ogródek, którego wcześniej nie widzieli. W części związanej z walkami wszyscy walczyli, również ze zdającymi. Na obozie można było również spotkać znanych zawodników i instruktorów z naszego kontynentu.
Wyjazd uważam za bardzo udany. Chciałbym podziękować sensei Januszowi Kalamarskiemu za wspólną podróż i pomoc w wyjeździe”.