Obóz Letni Kyokushin-kan – Tuchola 2005

Ichi, ni, san, shi, ni, ni, san, shi, san, ni, san, shi…
Tak liczone ćwiczenie mocno utrwaliło nam się w głowie oraz w naszych nogach 😉

Na zaproszenie sensei Bogusława Jeremicza 4dan oraz Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do gościem podczas tegorocznego Obozu Letniego był Tsuyoshi Hiroshige 8dan towarzyszyli mu shihan Masahiro Kaneko 5dan, Kunio Ishizawa 5 dan oraz Yusuke Fujii 2dan i Toshio Matsuzaki 2kyu.

Treningi odbywały się codziennie w 4 sesjach. Praktycznie każde zajęcia poświęcone były innemu zagadnieniu ale wszystkie łączył wspólny mianownik.
Cały obóz przesycony był ćwiczeniami Iken jako bazą do zrozumienia istoty karate. Shihan Hiroshige w swojej szkole znakomicie łączy te dwie z pozoru odmienne szkoły walki. W swoich treningach i praktykowaniu podkreśla, że karate kyokushin jest nierozerwalnie złączone z Iken i odwrotnie, i to dopiero daje tę ogromną siłę. Shihan podkreślał, że sosai Oyama również praktykował Iken od samego początku swojej drogi karate. Fuku kancho uczył się kyokushin w szkole uchi-dechi sosai Oyama, ukończył ją po 1000 dni ze stopniem mistrzowskim 3dan i został instruktorem w Honbu Dojo. Po otwarciu szkoły w Jonan często również odwiedzał Honbu dojo.
Treningi poświęcone ćwiczeniom Iken prezentował shihan Ishizawa, którego ruchy doskonale ilustrowały wartości Iken. Tym razem oprócz utrwalonych podstaw ćwiczyliśmy dużo elementów w poruszaniu i w parach.

W ćwiczeniach związanych bezpośrednio z karate szczególnie prezentował się shihan Masahiro Kaneko 5dan, który już po raz 5 gościł w Polsce. Każdy z uczestników obozu podkreślał niezwykły dar prezentowania ćwiczeń przez shihan, którego praktycznie można było zrozumieć bez tłumaczenia na język Polski. Dużą uwagę skupiono na szybkości poruszania i efektywnym wykorzystaniu ruchu w połączeniu z oddechem. Na tegorocznym obozie szczegółowo zostały omówione i przećwiczone Gekisaisho i Saiha kata wraz z bunkai. Szczególnie akcentowana była praca bioder i całego ciała podczas wykonywania technik karate. Przy okazji zaprezentowano nam kilka tradycyjnych form treningu silnej i stabilnej postawy.

Podczas obozu shihan Hiroshige wraz z instruktorami zaprezentował nowe przepisy związane z rozgrywaniem zawodów sportowych. Te wszystkie zasady mogliśmy od razu przećwiczyć.

Podczas narady kierowników oddziałów omówione zostały również zasady rozgrywania zawodów sportowych w PFKK w nadchodzącym roku szkoleniowym 2005/06. W związku z nowymi przepisami podczas seminarium szkoleniowego w Wałczu odbędzie się szkolenie sędziów, które przygotuje i przeprowadzi sensei Jan Bierowiec 3dan.

Na zakończenie obozu odbył się egzamin na stopnie szkoleniowe kyu i dan dla członków kyokushin-kan. W rozmowach japońscy mistrzowie podkreślali znaczny postęp w umiejętnościach technicznych polskich karateków. Shihan Hiroshige był również zaskoczony postawą naszych zawodników podczas walk.
Na koniec obozu zaprezentowana została Polska Drużyna Kyokushin-kan na Mistrzostwa Świata w Moskwie 10-11 września 2005. Powołania wręczył Artur Wilento 3dan trener kadry Kyokushin-kan Polska.

W rozmowach z japońskimi mistrzami został wstępnie ustalony program na przyszłoroczny obóz szkoleniowy, który zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.
Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla fuku-kancho Tsuyoshi Hiroshige oraz shihan Kaneko i Ishizawa za kolejną porcję wiedzy i wyznaczenie kierunku ćwiczeń.

OSU!!!!! Do zobaczenia w przyszłym roku!!!!!