Mistrzostwa Pomorza i Kujaw 2005 w Toruniu

W sobotę 3 grudnia 2005 roku w Toruniu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Pomorza i Kujaw Kyokushin Karate. Ta impreza sportowa ma już swoje tradycje wychodzące z turniejów gwiazdkowych organizowanych przez Toruński Klub w latach 90-tych minionego wieku. W zawodach uczestniczyło 247 zawodników zrzeszonych w klubach i sekcjach Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Cała impreza skierowana była do najmłodszych uczestników zajęć karate oraz do osób stawiających swoje pierwsze kroki na matach sportowych. Zawody przeprowadzono w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Targowej 17 w Toruniu.

MPiK-Torun-2005-2.jpgZawodnicy rywalizowali w trzech zasadniczych konkurencjach. Najliczniej obsadzone zostały konkurencje kata w tym do lat 10 i 12 chłopców gdzie na planszach stawiło się blisko 90 zawodników! W młodszych kategoriach konkurencje zostały oceniane na zasadzie porównania. Dało to startującym poczucie rywalizacji jak w prawdziwej walce kumite.

Kolejna konkurencja to Kumite juniorów z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe. W tej konkurencji juniorzy walczyli według reguł regulaminowych PFKK w zabezpieczających ochraniaczach. Poziom walk juniorów był na dobrym poziomie – od ostatnich zawodów juniorów w Zduńskiej Woli widać było znaczną progresję. Lepsza ocena dystansu i poruszanie się, technika wykonywanych kombinacji dawała najlepszym zwycięstwo. W zeszłym roku wprowadzona została do turnieju nowa konkurencja kumite tzw. „Pierwsze Starcie”. Jest to konkurencja skierowana do osób pełnoletnich nie mających doświadczenia w walkach na matach sportowych, chcących rozpocząć karierę sportową bądź mających chęć sprawdzenia się w takiej rywalizacji. Uczestnicy podzieleni zostali na stopnie zaawansowania oraz kategorie wagowe. Wszyscy zawodnicy walczyli w ochraniaczach nóg i rąk oraz kaskach z kratką. Zastosowanie ochraniaczy niewątpliwie zwiększyło bezpieczeństwo walk a to z kolei spowodowało zwiększenie zainteresowania taką rywalizacją. Walki w tej konkurencji wzbudzały największe emocje wśród publiczności. Zawodnicy prezentowali już znaczną dojrzałość w prowadzeniu walki. Najmocniejszą okazała się kategoria najcięższa wśród zawodników 6-3 kyu.
Wszyscy finaliści otrzymali pamiątki i dyplomy, natomiast najlepsze drużyna w kata i kumite pamiątkowe puchary.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Toruński Klub Karate Kyokushin przy współudziale środków finansowych Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Wyniki zawodników z Toruńskiego Klubu Karate Kyokushin:
Marcin Czajkowski – I miejsce kata do lat 18, II miejsce kumite +60kg 15-16lat,
Aleksandra Kotowska – IV miejsce kata do lat 18, I miejsce kumite open 15-16lat,
Agnieszka Gabryszewska – III miejsce kumite open 13-14lat,
Justyna Kozłowska – I miejsce kumite open 17-18lat,
Adrian Szwaracki – I miejsce kumite +60kg 15-16lat,
Łukasz Jóźwiak – IV miejsce kumite +60kg 15-16lat,
Maciej Ryczkowski – III miejsce kumite „pierwsze starcie” seniorów 8-7kyu -70kg,
Artur Aniołowski – II miejsce kumite „pierwsze starcie” seniorów 6-3kyu +70kg,
Łukasz Jankowski – III miejsce kumite „pierwsze starcie” seniorów 6-3kyu +70kg,
Daniel Kamiński – III miejsce kumite „pierwsze starcie” seniorów 6-3kyu -70kg.

Drużyna z Torunia zajęła II miejsce w kata.

W zawodach wzięli udział zawodnicy reprezentujący kluby sportowe zrzeszone w Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do z:
Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gdańska Pałacu Młodzieży, Kalet, Kalisza, Łodzi, Malanowa, Poznania, Torunia, Turku, Torunia UKS, Wąbrzeźna, Zduńskiej Woli, Złocieńca oraz z samodzielnych sekcji PFKK podległych klubom sportowym z:
Golubia-Dobrzynia, Lisewa, Łubianki, Łysomic.

Więcej informacji i pełne wyniki: archiwum.kyokushinkan.pl/news.php?id=45.