Mistrzostwa Polski w Turku

MP-Turek-2005 (2)12 listopada 2005 roku do Turku przyjechały reprezentacje prawie wszystkich oddziałów Kyokushin-kan by rozegrać I Mistrzostwa Polski – Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Zawody zostały zorganizowane przez Klub Sportów i Sztuk Walki w Turku za porozumieniem PFKK. Dodatkowo podczas tej imprezy sportowej rozegrano Puchar Polski Juniorów Młodszych w kata. Cała impreza została przeprowadzona zgodnie z założonymi przez PFKK standardami i regulaminami zawodów sportowych.

Jako pierwszy został rozegrany turniej kata według nowych zasad. Młodzi zawodnicy prezentowali zróżnicowany poziom umiejętności, ale widać było już całkiem nowy kierunek rozumienia kata. Kolejne zawody na pewno pozwolą na dalsze podniesienie poziomu wyszkolenia w tej dziedzinie.
Po raz pierwszy w ramach PFKK rozegrano zawody Kata seniorów. Konkurs kata przeprowadzony został na wzór Mistrzostw Świata. Zawodnicy w pierwszej turze eliminacyjnej musieli zaprezentować jedno kata – Geksai-sho. W rundzie finałowej każdy wykonywał kata przygotowane przez siebie z puli finałowej. Cieszy fakt, że zawodnicy podjęli próby zaprezentowania różnych form, dlatego cały konkurs był ciekawy do samego końca.

W bliskiej przyszłości przeprowadzone zostaną szkolenia mająca na celu ujednolicenie i wyjaśnienie mistrzowskich form kata.

Najważniejszą częścią Mistrzostw był turniej kumite. Na macie oprócz znanych zawodników pojawiły się również nowe twarze. Praktycznie wszystkie walki były ciekawe i emocjonujące. Zmiana systemu szkolenia przyczyniła się również do zmiany sposobu prowadzenia walk u większości zawodników. Co prawda zwyciężyli faworyci, ale nie w sposób zdecydowany i jednoznaczny. Każda walka była walką od początku do końca. Nie było widać wyrachowania. Dlatego każdy pojedynek mógł się podobać zarówno zgromadzonej publiczności jak i samym zawodnikom.

Ten dzień był dla naszej organizacji świętem. Niestety przed samymi zawodami wydarzył się incydent, którego celem miało być spowodowanie zamętu. Władze Polskiego Związku Karate, w swoisty dla siebie sposób, próbowały wywołać zamęt wśród lokalnych mediów, władz miasta Turku oraz w Komendzie Policji podając niesprawdzone i fałszywe pomówienia w stosunku do Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do jak i do osoby Dariusza Jasiakiewicza i reprezentowanego przez niego Klubu Sportowego. Złożone zostały stosowne wyjaśnienia przez Kancelarię Prawną oraz organizatora, a także podjęte zostały stosowne kroki prawne dotyczące naruszenia dobrego imienia PFKK.
Ten przykry incydent jednak nie miał żadnego wpływu na organizację i atmosferę Mistrzostw. Dziękując i gratulując organizatorom udanych zawodów zapraszamy na kolejne Mistrzostwa już za rok!!!

Wyniki zawodników Toruńskiego Klubu Karate Kyokushin:
Barbara Sobocińska – II miejsce kata,
Adam Witkowski – I miejsce kumite -70kg,
Andrzej Poczwardowski – I miejsce kumite -80kg,
Adrian Moczulak – III miejsce kumite -90kg,
Miłosz Kobusiński – III miejsce kumite -90kg,
Anna Grzebieniak – III miejsce kumite +60kg.

W punktacji drużynowej Toruń zajął I miejsce!!!