Seminarium Instruktorskie w Japonii

W dniach 6-8 lutego w Tamagawa w prefekturze Fukushima odbyło się seminarium szkoleniowe dla kierowników oraz instruktorów japońskich i światowych oddziałów Kyokushin-kan. W tym roku nasza organizację  reprezentowali shihan Bogusław Jeremicz oraz sensei Artur Wilento i Dariusz Jasiakiewicz. Seminarium prowadził Kancho Hatsuo Royama 9dan, fuku-kancho Tsuyoshi Hiroshige 8dan oraz shihan Hiroto Okazaki 7dan.

SeminariumFukushima-2009

Shihan Okazaki prowadził treningi ido-geiko, kata oraz Bo-kata. Szczegółowo powtórzono kata:  Pinan I-V oraz Gekisai-sho, a następnie w grupach kata z kijem Bo; Oshiro-no-kon, Shushi-no-kon i Ryubi-no-Kon. Istotną częścią seminarium była nauka Ura-waza (samoobrona) łącząca poszczególne części treningu. Uczono obrony przed chwytami oraz uderzeniami prostymi i sierpowymi w pozycji walki.
Fuku-kancho Hiroshige poprowadził trening dynamicznego poruszania się  z kontrolą dystansu wykorzystując do tego techniki Hatsuriki. Część tej sesji poświęcono na naukę obrony przed uderzeniami prostymi i sierpowymi wykorzystując uniki i zmianę dystansu.

Shihan Sun Li nauczał technik Iken ze szczególnym wykorzystaniem Hatsuriki w ruchu.

W lepszym zrozumieniu prezentowanych przez poszczególnych mistrzów elementów pomagali liczni japońscy międzynarodowi instruktorzy.

Po wyczerpujących treningach siły regenerowały kąpiele w łaźni zasilanej przez gorące miejscowe źródła a także posiłki, które dostarczały niezapominanych wrażeń zarówno wzrokowych jak i przede wszystkim smakowych.

W ostatnim dniu na zakończenie seminarium odbył się egzamin na stopnie mistrzowskie od II do V dan. Do testu egzaminacyjnego podszedł Sensei Artur Wilento a także Dariusz Jasiakiewicz. Test obejmował elementy kihon geiko i ido geiko, oraz kata. Częścią egzaminu było również wykonanie Bo-kata (oshiro-no-kon i shushi-no-kon), kumi-bo oraz kumite.

Obydwoje sensei  zaliczyli pozytywnie egzamin na IV dan.

SeminariumFukushima2009

Pobyt w Tokyo wykorzystano również do odwiedzenia wielu ciekawych miejsc związanych z historią Japonii a przede wszystkim z historią Kyokushin Karate. Shihan Jeremicz spełniał rolę przewodnika, dzięki czemu łatwiej i bez problemowo przemieszczano się po wielkiej aglomeracji Tokyo.

Sensei mieli okazję zobaczyć Honbu Dojo Masutatsu Oyama w Ikebukuro oraz dzięki uprzejmości shihan Ishizawa udać się na górę Kiyozumi w prefekturze Chiba gdzie w codziennym samotnym treningu sosai tworzył karate Kyokushin. Na terenie buddyjskiego klasztoru Gokokuji gdzie spoczywają prochy Masutatsu Oyama zgodnie ze zwyczajem zapalono kadzidła i polano pomnik wodą.

Sensei odwiedzili również jeden z najbardziej znanych klasztorów w Asakusa, Pałac Cesarski, Tokyo Tower oraz bazar w Ueno.
Pobyt wykorzystano również na treningi – Iken w Haneda Dojo oraz karate w Jonan i Oimachi Dojo.