Obóz Letni Shinkyokushin PFKK

W dniach 23-26 sierpnia 2018 roku w Bydgoszczy odbył się Obóz Letni Shinkyokushin Polskiej Federacji Kyokushin Karate i Tomasz Basiak Shinkyokushin Na specjalne zaproszenie przyjechali shihan Kensaku Yamamoto 4dan wraz ze swoją utytułowaną zawodniczką Emi Shoguchi 2dan. Zajęcia oprócz naszych gości prowadzili shihan Bogusław Jeremicz 6dan i shihan Artur Wilento 5dan. Wśród dużej liczby ćwiczących byli również członkowie naszego klubu.

Pierwsze treningi prowadzone były przez instruktorów z Polski. Na tych zajęciach skupiono się na podstawach treningowych powiązanych z odpowiednim nastawieniem mentalnym. Piątkowy przedpołudniowy trening poświęcony był kata, które trenowano w grupach zaawansowania. Instruktorzy prezentowali kata i tłumaczyli szczegóły wykonania często w oparciu o bunkai. Zajęcia prowadzili shihan A.Wilento 5dan oraz sensei Konrad Kozubowski 3dan (również tegoroczny Mistrz Europy EKO w kata), Tadeusz Koziarz 3dan, Sławomir Kłosiński 3dan, Michał Okoński 3dan.

Pozostałe treningi prowadzili zaproszeni goście. Treningi shihan Yamamoto skupiały się przed wszystkim na wykorzystaniu kopnięć w walce z zachowanie odpowiedniej pozycji ale i również precyzji kopnięcia. Duża swoboda i elastyczność wykonywania kopnięć Yamamoto zaimponowała biorącym udział w obozie.

Treningi sensei Shoguchi skupiały się na wykorzystaniu uderzeń w walce, skracaniu dystansu i dużej mobilności a także angażowaniu całego ciała w trafienie. Obrona skupiona była na wyprzedzeniu lub wchodzeniu w atak przeciwnika bez zbytniego angażowania bloków do obrony. Każde zadanie było przećwiczone z partnerem również z użyciem sprzętu treningowego.

Dobrym podsumowaniem był sobotni trening kumite a jednocześnie część egzaminu dla zdających na kyu i dan. Niektórzy mieli również okazję walczyć z Mistrzynią Świata Emi Shoguchi. Trening zakończył się testem moto-dachi i tameshiwari dla zdających na czarny pas.

W sobotni wieczór odbyła się Sayonara Party gdzie uczestnicy w przyjacielskiej atmosferze mogli wspominać różne wydarzenia i wymienić się uwagami.

Ostatni trening był podsumowaniem i drobnym rozwinięciem wcześniejszych zajęć. Również przedstawiono wyniki egzaminu. Niestety w tym roku bardzo mało osób zdało na czarne pasy:

..To wyjątkowy egzamin i sprawdzian umiejętności. Trzeba pamiętać o tym, żeby się odpowiednio przygotować do tego testu. Ma to być również sprawdzian dla samego siebie. Należy pamiętać aby stopień mistrzowski był wyrazem umiejętności i zrozumienia karate a nie tylko kolejnym noszonym pasem…”

…pod czarnym kolorem pasa zawsze jest biały … pozostań uczniem aby stać się mistrzem sztuk walki…”

Chyba najważniejszym mottem na kolejny rok treningowy ale i też na dalszą drogę kyokushin karate mogą być słowa, które przypomniał shihan Jeremicz:

„Nie koncentrujcie się na swoich ograniczeniach, myślcie o swoich możliwościach…”

zdjęcia P. Sztencel, J. Biłko