Toruński Festiwal Karate 2004

W turnieju wzięło udział 218 zawodników startujących w trzech konkurencjach:

  • Kata Juniorów z podziałem na kategorie wiekowe
  • Kumite Juniorów z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe
  • Kumite seniorów z podziałem na stopnie szkolenia i wagi

W turnieju brali udział zawodnicy z klubów i oddziałów Kyokushin-kan: Gdańska, Bydgoszczy, Chełmna, Wąbrzeźna, Lisewa, Turku, Malanowa, Zduńskiej Woli, Warszawy, Torunia, ośrodków Kyokushin kaikan: Inowrocławia, Solca Kujawskiego i Ashihara Karate z Darłowa.
Zawody odbyły się w Hali Sportowej MOSiR „Olimpijczyk” w Toruniu. Sędzią głównym był Bogusław Jeremicz 4dan. Zawody zostały zorganizowane przez Toruński Klub Karate Kyokushin.

Relacja:

18 grudnia, w wyjątkowo śnieżny dzień, w Toruniu odbył się Toruński Festiwal Karate – Mistrzostwa Makroregionu Pomorskiego. Turniej bardzo mocno obsadzony – ponad 200 zawodników z kilkunastu klubów nie tylko z Pomorza. I nie tylko kyokushin-kan reprezentujących. Była to znakomita okazja do porównania – co potrafimy, czym się różnimy…

Nie tylko z tego powodu była to ważna impreza. Adresowano ją do tych, którzy postanowili po raz pierwszy pokazać swe umiejętności. Stąd między innymi turniej „Pierwszego Kroku”, przeznaczony dla dzieci. Ci z nas, bardziej utytułowani, ze sporym bagażem trofeów, mogli sobie przypomnieć jak to było, gdy stawiali swe pierwsze kroki na matach. Wszyscy mogli zdobyć kolejne doświadczenia, a najmłodsi obyć się z atmosferą rywalizacji.

Mistrzostwa zorganizowano nieco inaczej niż dotąd. Każdy z zawodników – czy to w turnieju kata, czy kumite – miał się zaprezentować co najmniej dwukrotnie. I to nie tylko po to, by docenić trud, włożony w przygotowanie do turnieju. Zainteresowanie tym wydarzeniem było jednak tak duże, że nie udało się rozegrać wszystkich konkurencji wg. planu.

Trzeba przyznać, że rywalizacja stała na dobrym poziomie. Najmłodsi występujący w turnieju kata starali się pokazać się z jak najlepszej strony, tak jak i zawodnicy walczący na macie, w turnieju kumite, którzy wypadli bardzo dobrze. Niektóre walki były wyjątkowo interesujące, do czego przyczyniły się przepisy, zobowiązujące do użycia maksymalnej ilości ochraniaczy.

Ciekawostką zawodów była rywalizacja najstarszych wiekiem (niekoniecznie doświadczeniem) zgrupowanych w kategorii seniorów starszych.

Organizatorzy dołożyli wszystkich starań, by zawodnicy i widzowie czuli się w Toruniu dobrze. Mistrzostwa pozwoliły na wychwycenie pewnych niedociągnięć regulaminowych, które zostaną dzięki temu poprawione jeszcze przed następnymi spotkaniami.

Paweł Pęńsko

Wyniki zawodników z Torunia:
Tomasz Jóźków – III miejsce kata „Pierwszego Kroku” do lat 10
Karina Downar – I miejsce kata „Pierwszego Kroku” do lat 10
Bogdan Sojka – III miejsce kata do lat 10
Marcin Czajkowski – III miejsce kata do lat 18, II miejsce kumite -60kg 15-16lat
Łukasz Jóźwiak – I miejsce kumite +50kg 13-14lat
Michał Barczyński – III miejsce kumite +50kg 13-14lat
Maciej Dybowski – I miejsce kumite -60kg 15-16lat
Adrian Szwaracki – I miejsce kumite +60kg 15-16lat
Agata Rakowicz – II miejsce kumite open 17-18lat
Łukasz Dąbrowski – I miejsce kumite -70kg p. żółte/zielone
Maciej Lipiński – III miejsce kumite -70kg p. żółte/zielone
Dawid Jędryka – III miejsce kumite +70kg p. żółte/zielone
Anna Grzebieniak – III miejsce kumite kobiet
Ewa Lipińska – III miejsce kumite kobiet
Bogdan Rynkiewicz – I miejsce kumite seniorów starszych

Drużyna z Torunia w klasyfikacji drużynowej zajęła I miejsce kumite juniorów i II miejsce kumite seniorów.

Pełne wyniki zawodów: TorunskiFestiwalKarate2004-wyniki.doc