Mistrzostwa Świata WKO

22-23.10 w Tokyo odbyły się Mistrzostwa Świata WKO Shinkyokushinkai. W spotkaniach i szkoleniach towarzyszących Mistrzostwom wzięli udział członkowie zarządu Polskiej Federacji Kyokushin Karate Bogusław Jeremicz, Dariusz Jasiakiewicz i Artur Wilento.

W turnieju wzięła udział również reprezentacja Polski Shinkyokushin. Polacy nie zajęli miejsc medalowych, ale dzielnie walczyli na macie w Tokyo Metropolitan Gymnasium. Nakręcony został materiał filmowy przez TVP Sport, który można już było zobaczyć na ekranach telewizora. Zawodnicy prezentowali różne style i sposoby prowadzenia walki to sprawiało, że wiele pojedynków było ciekawych i widowiskowych. Finały upiększyły pokazy młodzieży ćwiczącej karate i specjalny przygotowany na tę okazję występ Dolpha Lundgrena.

Wyniki Mistrzostw:

Mężczyźni:

 1. Norichika Tsukamoto – Japonia
 2. Tsutomu Muroyama – Japonia
 3. Roman Nesterenko – Rosja
 4. Lukas Kubilius – Litwa
 5. Brian Jakobsen – Dania
 6. Andrey Materov – Rosja
 7. Yuji Shimamoto – Japonia
 8. Evgeni Andrushko – Rosja

Kobiety:

 1. Emi Shoguchi – Japonia
 2. Margarita Ciuplyte – Litwa
 3. Carolien Brix – Grecja
 4. Inga Mikstaite – Litwa

Najlepszy Duch walki: Yuki Maeda – Japonia, Sayka Kato – Japonia

Najlepszy technik: Norichika Tsukamoto – Japonia, Maria Gridneva – Kazachstan

Najlepszy w Tamashiwari: 22 deski Brian Jakobsen – Dania

Przed zawodami odbyły się szkolenia sędziowskie, w których wziął udział Artur Wilento później zresztą oceniający kilka walk eliminacyjnych podczas mistrzostw. Po zakończeniu Turnieju odbyło się Walne Zgromadzenie WKO, na którym zatwierdzono nowe władze i omawiano szereg spraw dotyczących światowej organizacji.

W Seminarium Szkoleniowym pod Górą Fuji wzięło udział prawie 300 osób z całego świata. Treningi prowadzili Howard Collins, Brian Fitkin, Juan Carlos Escalera, Yasuharu Fujihara. Semiarium zakończono testem na stopnie mistrzowskie dan. Wśród zdających byli również Polacy. Między innymi na stopnie 5dan zdali: Remigiusz Karpiński z Ełku, Mariusz Godoś z Opola, Wiesław Gwizd z Tarnowa. Seminarium zakończono wspólną Sayonara spożywając tradycyjne yakiniku 🙂

27.10.2011  „…Pozdrowienia z Japonii!!
Dziś był symboliczny dzień – najpierw odwiedziny na grobie Mas. Oyama w Gokokuji – czas zadumy i refleksji. Później trening w starym Honbu Dojo z Nicholasem Pettasem. Historia, symbol i również mnóstwo refleksji. Najważniejszy jest jednak trening – a ten był znakomity. Tradycyjny sposób w języku japońskim. Nicholas zrobił dobrą atmosferę i nikomu nie przeszkadzało, że na sali były osoby mówiące w kilku językach, że gdzieś tam przynależą do jakiejś organizacji karate… Po prostu trenowaliśmy i cieszyliśmy się tą chwilą… To była dobra robota 😉 …”

Artur Wilento