Obóz Letni PFKK Tuchola 2014

Tegoroczny Obóz Letni Polskiej Federacji Kyokushin Karate odbył się w dwóch turnusach. Pierwszy poświęcony był szkoleniu juniorów, drugi głównie szkoleniu seniorów. W obydwu obozach uczestniczyli zawodnicy naszego klubu. Szczególnie ważnym był obóz z udziałem mistrza Hajime Kazumi, gdzie min. kilku członków naszego klubu zdało egzamin na czarne pasy…

W obydwu obozach instruktorami byli shihan Bogusław Jeremicz 5dan, Sensei Artur Wilento 4dan i Andrzej Poczwardowski 3dan.

Podczas obozu juniorów (21-26lipca) wszystkie zajęcia treningowe poświęcone były przede wszystkim prawidłowej technice wykonania ćwiczeń i zadań. Zwracano uwagę na prawidłową pozycję nóg i postawę szczególnie podczas ido-geiko i kata. Wszystko starano się przełożyć na technikę walki wykraczającej poza walkę sportową. Uczono się również kata z kijem – Bo. Między treningami uczestnicy mogli skorzystać z kąpieli w lokalnym jeziorze Głęboczek. W połowie obozu uczestnicy odwiedzili Fojutowo gdzie znajduje się akwedukt, wieża widokowa i centrum wypoczynkowe, nie zabrakło również wspólnych lodów „shihana” 🙂

W drugim turnusie (29.07-3.08) gościem specjalnym obozu był Hajime Kazumi, który dziś prowadzi swoją organizację „Kazumi Karate International Association Iron Soul”. Trenując kyokushin karate jako zawodnik min. zdobył pięciokrotnie tytuł Mistrza Japonii, vice-mistrza Świata open, mistrza Świata w kategorii +90kg. Jego specyficzny sposób poruszania się, rozgrywania pojedynków koronną techniką mawashi-geri-gedan (low-kick) a także uporczywy ciężki trening a przy tym skromność i szacunek dla przeciwników stały się inspiracją dla wielu ćwiczących kyokushin karate. Na zakończenie swojej kariery zawodniczej przeszedł test 100 kumite w nowym wówczas dojo IKO-1. Tego lata podczas obozu przedstawiał polskim karateką podstawy swojego treningu bazowego opartego na ćwiczeniach Iken, Ken-jitsu i okinawskim karate. Podkreślał ważność ćwiczeń w kihon-geiko i ćwiczeń mentalnych. Przedstawił kata Sanchin-no i Naifanchin-shodan objaśniając technikę i bunkai.

Za przykładem Andrzeja Poczwardowskiego do testu 50 kumite przystąpił Maciej Kowalczyk 3dan z Poznania. Test był trudnym sprawdzianem umiejętności i wytrwałości na ból i zmęczenie. To specyficzny test, któremu poddają się nieliczni. Wagę podnosił fakt, że całość obserwował Hajime Kazumi, który doskonale wiedział jaka to ciężka próba. W teście jako przeciwnicy uczestniczyli również nasi zawodnicy Andrzej Poczwardowski, Sławomir Kłosiński, Dawid Jędryka, Marcin Czajkowski i Łukasz Jóźwiak. Serdeczne gratulacje za przejście tej ambitnej próby walki ze swoimi słabościami dla Macieja Kowalczyka.

Jednym z ważniejszych części obozu jest egzamin. Do komisji egzaminacyjnej poproszony został Hajime Kazumi, który uważnie przyglądał się zdającym na kolejne stopnie a szczególnie na czarne pasy. W egzaminie uczestniczyli również członkowie toruńskiego klubu. Egzamin okazał się bardzo wymagający ale i był wysoko oceniony przez zaproszonego gościa. Poziom umiejętności zwłaszcza zdających na czarne pasy również był dość wysoki. Pierwszego dnia część techniczna: kihon-geiko i rozbudowane ido-geiko oraz kata. Drugiego dnia kumite i  tamashiwarii dla zdających na czarne pasy. Kumite dla brązowych i czarnych pasów odbyło się w dwóch formach – najpierw na zasadach K-1 a potem walki knock-down. Dodatkowo zdający na 2 i 3 dan przeszli próbę moto-dachi. Tamashiwari polegało na rozbiciu desek trzymanych przez pomocników w rękach techniką ręczną i nożną.

Miło nam pinformować, że wszystkie testy przeszli i zdali na czarne pasy:

  1. Marcin Czajkowski 2dan
  2. Edyta Wilento 1dan
  3. Łukasz Jóźwiak 1dan
  4. Mariusz Korcala 1dan
  5. Paweł Pęńsko 1dan
  6. Marek Prełowski 1dan 

Więcej informacji: Kolejne czarne pasy w Toruńskim Klubie Karate Kyokushin

Serdeczne gratulacje!
OSU!!

Więcej zdjęć:
www.facebook.com/marta.j.olejniczak
www.facebook.com/marzena.jacunska – galeria 1
www.facebook.com/marzena.jacunska – galeria 2

.