Wakacje z Karate nad Bałtykiem 2018

W dniach 3-13 lipca w Ostrowie odbył się drugi obóz letni przygotowany przez nasz klub. Tym razem uczestnikami w większości byli ćwiczący w wieku 10-17 lat z klubów w Toruniu, Bydgoszczy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Świeciu, Wąbrzeźnie, Kościerzynie i Szczytnie. GIM Ostrowo po raz drugi gościło nas na obozie, pierwszy raz cztery lata temu. Głównym celem treningowym była nauka nowych umiejętności w zależności od stopnia zaawansowania. Również wyzwania rzucone na początku obozu sprawiły, że zaangażowanie w trening było bardzo wysokie. Rezultatem była promocja na dwa stopnie najlepszych zdających egzamin…

Kadrę obozu prowadzącą treningi stanowili instruktorzy shihan Artur Wilento 5dan i Piotr Zembrzuski 5dan oraz sensei Michał Okoński 3dan, Peter Gawlik 3dan, Ewelina Mirosław 2dan, Tomasz Semeniuk 1dan i wspomagający sensei lekarz Krzysztof Komorowski 1dan.

Zajęcia odbywały się salach sportowo – rekreacyjnych, na terenie ośrodka i plaży morskiej. Już pierwszego dnia mieliśmy okazję spotkać się na wspólnym treningu z innym obozem karate w Jastrzębiej Górze prowadzonym między innymi przez sensei Tomasza Lenkiewicza 4dan z Radzymina i Tomasza Najducha 3dan z Katowic. Było to bardzo przyjemne spotkanie integracyjne.

W ciągu dnia odbywały się zajęcia o różnej tematyce treningowej związanej z kształceniem techniki. Zawsze wieczorem odbywał się trening kata w tym z kijem – bo oraz pokazy umiejętności grup. Nie zabrakło treningu na plaży i turnieju sumo, który wygrał Maciej Kuliński z Bydgoszczy. Ważnymi tematami były zajęcia walki kumite i samoobrony ura-waza. Trening mocno – nocny był sprawdzianem wytrwałości. Późna pora i atmosfera nocy oświetlonej tylko przez płomienie pochodni wprowadziła nastrój tajemniczości. Ćwiczący dzielnie trenowali wykonując różne polecenia w tym również kumite zadaniowe.

Nie samymi treningami żyje obóz karate. Również zajęcia dodatkowe umilały czas pobytu w ośrodku. Pan Hajime Watanabe uczył podstaw języka japońskiego, kaligrafii (tuszem i pędzelkiem) i chętnych origami. Można było składać puzzle o tematyce karate i nauczyć się chodzić na szczudłach. Odbył się również turniej piłkarski „lion baton cup” 🙂

Miejscem wycieczki była Gdynia. Przechadzając się spacerem przez skwer Kościuszki wycieczka dotarła do Akwarium Morskiego MIR, po drodze oglądając okręt wojenny ORP Błyskawica i trzymasztowy żaglowiec Dar Pomorza. Potem wszyscy wdrapali się na punkt widokowy Górę Kamienną gdzie można było zobaczyć panoramę Gdyni. W międzyczasie zwiedzający usłyszeli krótką historię powstania portu i miasta Gdyni.

Podsumowaniem obozu był egzamin na stopnie szkoleniowe kyu. Głównymi egzaminatorami byli shihan Wilento i Zembrzuski. Poszczególne części egzaminu prowadzili instruktorzy. Oprócz wymaganych zadań na poszczególne stopnie, zdający musieli zaprezentować nowe umiejętności w tym jedno nowo nauczone kata. Na zakończenie egzaminu wszyscy uczestnicy obozu wzięli udział w kumite z podziałem na wiek i stopnie zaawansowania. 14 osób zdało egzamin na dwa stopnie kyu:

zielony pas (midori obi)
3/1kyu – Łukasz Chmielecki z Chełmna,
4/2kyu – Oliwia Niejadlik z Torunia,
żółty pas (kiiro obi)
5kyu – Konrad Żelaznowski ze Szczytna,
5/2kyu – Krystian Basak z Wąbrzeźna, Ewa Gołaszewska ze Szczytna,
5/1kyu – Igor Kubiak i Wojciech Wadowski z Bydgoszczy,
6/2 kyu – Igor Płatek z Chełmna,
niebieski pas (aoi obi)
7/2kyu – Maciej Koczorowski z Bydgoszczy, Maria Kucharska z Golubia-Dobrzynia, Karolina Wajer z Kościerzyny,
7/1kyu – Szymon Zieliński z Bydgoszczy,
8/2kyu – Tomasz Grupa z Bydgoszczy,
pomarańczowy pas (orenji obi)
9/2kyu – Nina Wadowska z Bydgoszczy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i inne upominki.

Do zobaczenia za rok na kolejnych Wakacjach z Kyokushin Karate – OSU!!!