Wakacje z Karate – Człuchów 2020

Tegoroczne „Wakacje z Karate” ponownie spędziliśmy w Borach Tucholskich ale w zupełnie innej części tego pięknego regionu Polski. W dniach 8-16.07.2020 byliśmy na Obozie Letnim w Człuchowie. Mimo trudnej sytuacji i powszechnymi obostrzeniami związanym ze stanem pandemii na obóz zgłosiła się bardzo duża grupa młodzieży ćwicząca na co dzień w klubach kyokushin karate z Bydgoszczy, Chełmna, Golubia-Dobrzynia, Kościerzyny, Świecia, Szczytna i Torunia. Miejsce – Bursa Szkolna ZS Sportowych w Człuchowie – stworzyła nam świetne warunki do treningu i odpoczynku. Dostęp do boisk wielofunkcyjnych i hal sportowych dawał nam szereg możliwości poprowadzenia treningów bez żadnych przeszkód. Dodatkowo okolica okazała się równie ciekawa…

Obóz poprowadził zespół trenerów i instruktorów kierowany przez shihan Artura Wilento 5dan. Treningi prowadzili shihan Piotr Zembrzuski 5dan, sensei Janusz Drywa 4dan, Michał Okoński 4dan, Mariusz Rudziński 3dan, Ewelina Mirosław 3dan, Krzysztof Sosnówka 3dan, Adam Witkowski 2dan, Krzysztof Komorowski 1dan oraz zajęcia origami i kaligrafii Hajime Watanabe.

Zajęcia główne odbywały się cztery razy dziennie z podziałem na grupy według wieku i stopnia zaawansowania. Zmieniali się prowadzący, którzy ciekawie i z dużym zaangażowaniem prowadzili zajęcia. Cały dzień rozpoczynał poranny trening na boiskach sportowych. Kolejne zajęcia dopołudniowe przeznaczone były na relaks np. zwiedzanie i zajęcia sportowe i inne. W tym czasie między innymi byliśmy w centrum miasta, zwiedziliśmy ciekawy z bogatą historią zamek krzyżacki, odbyliśmy spacer szlakiem czterech jezior, odpoczęliśmy w centrum rozrywki Wonderland pod Człuchowem, korzystaliśmy z kąpieliska OSiR nad jeziorem Rychnowskim.

Zajęcia popołudniowe związane były z karate. Głównym celem treningów było doskonalenie, zrozumienie i rozwijanie techniki kyokushin karate z dużym nastawieniem na wykonie jej w ruchu. Dalej przeniesienie tego na walkę, rozumianą szeroko nie tylko jako kumite sportowe ale również formy samoobrony. W treningu wykorzystano szereg ciekawych sposobów i metod popartych wiarygodnymi pokazami. W zajęciach wykorzystywano całą przestrzeń sportową oraz sprzęt – lekkie tarcze, ochraniacze i kije bo.
Dzień kończył trening kata z podziałem na jeszcze mniejsze grupy. Tu również głównie skupiono się na doskonaleniu form Taikyoku, Pinan, Geksai-sho. Mimo tego wielu uczestników nauczyło się nowych kata. Wszystko kończyły prezentacje poszczególnych grup. W tym roku również ubarwione pokazami tanecznymi 🙂

Stałym punktem programu Wakacji z Karate jest trening Mocno-Nocny. O północy wszyscy stawili się w hali balonowej. Ćwiczący wykonali test 1000 technik a potem zadania związane z ogólną sprawnością i walki. Trening zakończył się wyciszeniem przy dźwiękach japońskiej muzyki relaksacyjnej i w ciszy wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.

W ostatnich dniach obozu odbył się egzamin dla chętnych na stopnie szkoleniowe kyu. W tym roku kilka osób również zdawało już na stopnie senior. Duże zaangażowanie ćwiczących w cały obóz przyniosło również efekt na egzaminie, który wszyscy zdali na bardzo dobrym poziomie.
Miło nam zakomunikować, że do grona sempai awansowali z naszego regionu:
Igor Jaroniewski 4kyu ze Świecia,
Igor Płatek 4/1kyu z Chełmna,
Adam Kuskowski 4/1kyu z Torunia.

Za rok kolejne Wakacje z Karate – gdzie tym razem?… Do zobaczenia – OSU!!!

Zdjęcia: instruktorzy