Puchar Polski PZK

W sobotę 18.12.2021 odbył się XXXVII Puchar Polski Polskiego Związku Karate w Bydgoszczy. Zawody rozegrane zostały w konkurencjach kata i kumite z podziałem na kategorie wiekowe: seniorów, juniorów, juniorów młodszych i młodzików. W Mistrzostwach wzięło udział 405 zawodników z klubów zrzeszonych w PZK reprezentujących różne organizacje karate kyokushin. Po wielu latach przerwy nasza 9 osobowa drużyna walczyła w tych zawodach, a trójka zawodników zdobyła miejsca medalowe…

Rywalizacja przebiegała na 4 matach. W sytuacji kiedy rywalizują różne szkoły trudno jednoznacznie ocenić prawidłowość wykonania kata. Dominowało ogólne spojrzenie, ocena dynamiki wykonania, postawa i prawidłowość wykonania pojedynczych technik.
Przepisy kumite mimo wprowadzonych ograniczeń dawały jasność oceny.

W walkach seniorów wykluczone zostały kopnięcia frontalne na strefę jodan, ale mimo to rywalizacja stała na wysokim poziomie. W tej kategorii walczyło dwóch naszych reprezentantów. Łukasz Jóźwiak w kategorii -90kg – niestety przegrał walkę eliminacyjną. Mariusz Szwugier zmierzył się w kategorii +90kg z zawodnikami z dużym doświadczeniem. Ostatecznie zajął III miejsce.

Siódemka torunian stanęła do kumite w kategoriach juniorów (dla zawodników niepełnoletnich) podzielonych na trzy grupy. Niestety we wszystkich grupach zawodnicy walczyli w korpusach co mocno ograniczało strefę ataku i skuteczność walczących. Niemniej do rywalizacji zgłoszono bardzo dużo zawodników. W niektórych kategoriach wagowych walczyło ponad 30 osób.
W kategorii juniorów (rocznik 2004/5) walczyli Wiktoria Leśniewska, Oliwia Niejadlik i Maciej Tilmanowski – niestety ulegli swoim przeciwnikom w walkach eliminacyjnych.
W kategorii juniorów młodszych (rocznik 2006/7) walczyły dwie nasze zawodniczki. Jolanta Siódmiak przegrała eliminacje, natomiast Zuzanna Binkowska świetnie walczyła wygrywając z kilkoma przeciwniczkami. W rezultacie zajęła III miejsce w kategorii -50kg.
W kategorii młodzików (rocznik 2008/9) walczyła dwójka torunian. Oliwia Rezmer wygrała dwie walki eliminacyjne w bardzo dobrym stylu. W trzecim pojedynku (1/8 eliminacji) decydującym o wejściu do strefy finałowej uległa przeciwniczce. Adam Kuskowski za to dotarł do finałów ostatecznie zajmując III miejsce w kategorii -50kg.

Zawodników wspierał i sekundował sensei Piotr Binkowski. Shihan Artur Wilento sędziował zarówno kata jak i kumite.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników za dobrą postawę i wyniki.

Zdjęcia: Z.Chalecka, P.Binkowski