Letnia Szkoła Karate w Ciechocinku

Dla najmłodszych ćwiczących nasz klub przygotował propozycję Letniej Szkoły Karate w Ciechocinku, która odbyła się w dwóch turnusach 12-17 lipca i 19-24 lipca 2022 roku. Gościliśmy w Sanatorium Gracja, które stworzyło na bardzo przyjazne warunki do pobytu i trenowania…

W obozach uczestniczyły dzieci ćwiczące w klubach w Bydgoszczy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu i sekcji w Kowalewie Pomorskim, Świeciu, Toruniu, Wąbrzeźnie.
Uczestnicy na obu obozach podzieleni zostali na grupy według wieku i głównie w ten sposób pracowali pod okiem instruktorów i wychowawców. Treningi prowadzili sensei: Michał Okoński 4 dan, Janusz Drywa 4 dan, Piotr Binkowski 3 dan, Edyta Wilento 1 dan, Anita Matura 1dan. Nad całością czuwał shihan Artur Wilento 5 dan.

Codzienny poranny rozruch i wieczorny trening kata odbywał się w pobliskim Parku Sosnowym. Instruktorzy podczas zajęć związanych z karate skupili się na podstawowej technice kyokushin, prezentując ją w różnych wariantach. Ważne były ćwiczenia w parach mające na celu współpracę ze sobą. Głównym i najważniejszym celem treningowym była nauka oraz doskonalenie kata Taikyoku i Pinan sono ichi.

Letnia Szkoła Karate to nie tylko sport to również nauka nowych umiejętności. W tym roku postawiliśmy na zajęcia plastyczne. Zajęcia te prowadzili Pani Anna Żelazek i Pan Hajime Watanabe, który uczył origami i sztuki kaligrafii. Lekcje te poprowadzone zostały tak, aby każdy do domu zabrał prace wykonane przez siebie: magnesy, podkładki, figurki origami i obrazki.

Ciechocinek jest dużym parkiem zatopionym w zieleni i kwiatach. Mogliśmy o tym wszystkim przekonać się podczas wycieczek z przewodnikiem, który opowiadał nam o różnych ciekawostkach związanych z danym miejscem. Największym skarbem uzdrowiska jest solanka pozyskiwana do produkcji soli a przy okazji wykorzystywana do leczenia. W mieście znajdują się najdłuższe na świecie tężnie solankowe o łącznej długości 1741,5 m. Kolejnym to zieleń w parkach i tysiące kwiatów nasadzonych w rabatach tworzących dywany kwiatowe, kalendarz kwiatowy i zegar kwiatowy.

Wodny Plac Zabaw w Ciechocinku


Podczas upałów skorzystaliśmy z nowej oferty miasta, jakim jest Wodny Plac Zabaw. Praktycznie nie było atrakcji wodnego palcu zabaw, który nie został przetestowany 🙂 Ciechocinek położony jest nad ciekawym zakątkiem Wisły, który zwiedzaliśmy statkiem. Kapitan statku interesująco opowiadał o rzece i przyrodzie ją otaczającej. Podczas obu turnusów towarzyszyły nam kołujące nad nami orły bieliki… Na miejscu rozegrane zostały mecze w „dwa ognie” zakończone ogniskiem i powrotem meleksami do sanatorium. Na zakończenie każdego dnia instruktorzy przygotowali fotoreportaż dnia podczas, którego przypominaliśmy sobie dzień i wesołe momenty 🙂 Nie zabrakło również kina nocnego. Tym razem była to morska opowieść pełna przygód i wzruszeń.

Najtrudniejszym wyzwaniem okazał się trening mocno-nocny o północy. Był mały problem z dobudzeniem śpiochów, ale potem wszystko poszło, jak należy. Przebywający w sanatorium kuracjusze nawet nie zorientowali się, że coś takiego działo się w nocy 🙂 Mimo pewnych niedogodności związanych z nocną porą, wszyscy dzielnie dotrwali do końca, dając z siebie wszystko.

Na zakończenie każdego turnusu odbył się egzamin na stopnie junior. W trakcie egzaminu zwracano głownie uwagę na wcześniej przećwiczone elementy. Dodatkowo każdy prezentował kata i musiał stanąć do kumite w grupach wiekowych.
Gratulujemy wszystkim zdania egzaminu i zachęcamy do dalszego poznawania kyokushin karate – OSU!

Zdjęcia: instruktorzy

Galeria 1:
Turnus I, 12-17 lipca 2022

Galeria 2:
Turnus II, 19-24 lipca 2022