Etykieta Dojo

Dojo jest miejscem, gdzie buduje się męstwo, a wyższe uczucia ludzkie budzą się w ekstazie ciężkiej pracy. Jest to tajemnicze miejsce, gdzie umysł ludzki szlifowany jest w pocie czoła.

Masutatsu Oyama

Terminem Dojo na Dalekim Wschodzie określano miejsce do medytacji zen. Z czasem Dojo zaczęto nazywać wszystkie miejsca, gdzie ćwiczono sztuki walki.

Dojo posiada swój specyficzny kodeks zasad i reguł tzw. etykietę Dojo, która reguluje zasady postępowania i zachowania w czasie treningu. Zasady te oparte są na tradycji i kulturze Japonii, mają wiele wspólnego z zasadami współżycia społecznego opartego na naukach myśliciela chińskiego – Konfucjusza.
Szacunek dla mistrza i wszystkich starszych stopni, szacunek dla Dojo i wszystkiego, co się w nim znajduje, jest podstawą etykiety. Szacunek ten okazywany jest poprzez ukłony, skupienie, dyscyplinę, właściwe wykonywanie ćwiczeń i poważne traktowanie każdego treningu jako kolejnego kroku przybliżającego do mistrzostwa.
Celem treningu karate jest również przeniesienie tych wartości poza Dojo.

Zbiór zasad etykiety Dojo:

 1. Nigdy nie wchodź do Dojo w obuwiu, zdejmuj je przed wejściem.
 2. Wchodząc lub wychodząc z Dojo, zawsze bądź zwrócony twarzą do środka Dojo i wykonaj ukłon z głośnym: „Osu”.
 3. Jeśli spóźniłeś się na trening, wejdź do Dojo i usiądź w seiza z zamkniętymi oczami (mokuso), tyłem do grupy. Na polecenie instruktora wstań, odwróć się, zrób ukłon z głośnym „Osu” i szybko dołącz do grupy w ostatnim rzędzie. Nie przepychaj się między rzędami i nikogo nie przestawiaj.
 4. Nie poprawiaj swojej karate-gi podczas wykonywania ćwiczeń, jeśli instruktor nie wyda takiego polecenia.
 5. Jeśli musisz opuścić swoje miejsce, wyjdź na zewnątrz swojego rzędu z lewej lub prawej strony i ukłoń się w kierunku instruktora.
 6. Nie wychodź z Dojo bez zezwolenia instruktora.
 7. Do instruktorów zwracaj się: shihan – jeśli posiada 5 dan i wyżej; sensei – jeśli posiada 3 lub 4 dan; sempai – jeśli posiada 1 i 2 dan oraz wyższe kyu.
 8. W czasie przerw między seriami technik lub w czasie, kiedy instruktor mówi do grupy, staraj się zawsze trzymać prostą postawę. Nie rozmawiaj i nie wykonuj żadnych gestów ani ruchów, które są niezgodne z tym co pokazał instruktor. Zawsze poprzez swoje zachowanie okazuj głęboki szacunek swojemu instruktorowi, bo to on prowadzi Cię do mistrzostwa.
 9. W czasie kumite miej na uwadze różnicę stopnia i umiejętności. W Dojo walcz rozważnie, aby nie doprowadzić do poważnych kontuzji. Zawsze okazuj szacunek swojemu partnerowi poprzez ukłon z głośnym: „Osu” przed i po ćwiczeniach w parach.
 10. W czasie treningu nie wolno mieć na sobie żadnej biżuterii, zegarka, rzemyków. Dbaj, aby Twoje paznokcie u rąk i stóp były zawsze czyste i krótko obcięte.
 11. Twoje karate-gi powinno być zawsze całe, czyste i niepomięte. Po każdym treningu starannie składaj swoje karate-gi i pas, jako symbole zawierające ducha Twojego ciężkiego treningu.
 12. Dbaj o sprzęt, na którym ćwiczysz i używaj go zgodnie z jego przeznaczeniem.
 13. Nie jedz i nie pij w dużych ilościach co najmniej 1,5 godz. przed treningiem.
 14. Na karate-gi, oprócz znaku kanji na lewej części bluzy i ewentualnie znaku kanku na lewym rękawie, nie powinny znajdować się żadne inne naszywki lub napisy.
 15. Zawsze z uwagą słuchaj swego instruktora. Każdy trening traktuj poważnie, jako następny krok do mistrzostwa.

W tekście wykorzystano fragmenty: „Karate Kyokushin” – Bogusław Jeremicz, PFKK Gdańsk 2017